54 terabitų per sekundę greitis po vandeniu
54 terabitų per sekundę greitis paprastam vartotojui gali skambėti kaip iš fantastinės knygos, tačiau tai jokia išgalvota istorija. Dar įspūdingiau tai, kad tokios infrastruktūros atidarymo proga neužtektų kaspino kirpimo ceremonijos, o prireiktų narų – būtent tokio greičio interneto ryšys perduodamas povandeniniu kabeliu.
Japonijos bendrovė NTT Communications kartu su kitais devyniais stambiais Azijos telekomunikacijų rinkos žaidėjais praėjusių metų pabaigoje pristatė 10,4 tūkst. kilometrų povandeninį šviesolaidinį kabelį. Nors tai toli gražu ne pirmas toks projektas telekomunikacijos istorijoje, įspūdingiausias rodiklis yra būtent greitis – 54 terabitai per sekundę – net viršijantis prieš tai išsikeltą 40 terabitų per sekundę tikslą. Kabelis apjungia Singapūrą, Honkongą, Japonijos Osaką ir Tokiją bei saulėtąją Kaliforniją, JAV.
Šiuo projektu yra itin susidomėjusi Pietų Korėjos televizijos ir interneto tiekėja Korea Telecom. Būtent Pietų Korėjoje 2018 m. vyks žiemos olimpinės žaidynės, kurias stebės visas pasaulis. Norėdama, kad vartotojų patirtis būtų kuo geriausia, Korea Telecom yra suinteresuota galimybe transliuoti gyvai žaidynes Ultra HD kokybe 5G greičiu visame pasaulyje.
Tiesa, dėl spartaus duomenų naudojimo visame pasaulyje augimo, ir kitos telekomunikacijų bendrovės lenktyniauja statydamos povandeninius kabelius Azijos ir Ramiojo vandenyno regione. Štai Australijos telekomunikacijų bendrovė Telstra įsigijo 36 tūkst. kilometrų kabelinio tinklo sistemą po vandeniu, jungiančią Kiniją, Japoniją, Singapūra, Pietų Korėją, Honkongą ir Filipinus. Praėjusių metų gegužę bendrovė pranešė apie 100 gigabitų per sekundę povandeninio kabelio tinklo statybas, kuris sujungs Singapūrą, Malaiziją, Šri Lanką, Omaną ir Jungtinius Arabų Emyratus.
Neatsilieka ir didieji žaidėjai. Štai Microsoft kartu su Facebook tiesia povandeninį kabelį Atlanto vandenyne, kad galėtų klientams užtikrinti spartesnes interneto ir debesų kompiuterijos paslaugas. Bendrovės teigia, kad tokia inovacija leis pasiekti net iki 160 terabitų per sekundę pralaidumą – vieną didžiausių Atlanto vandenyne. 6,6 tūkst. kilometrų povandeninis kabelis apjungs plotą nuo Virdžinijos Byčo iki Bilbao miesto Ispanijoje. 2017 m. spalį pabaigtas infrastruktūros projektas leis Microsoft suteikti patikimesnę ir greitesnę prieigą prie tokių paslaugų kaip Skype ar debesų kompiuterijos, kai Facebook sieks patenkinti vis didėjančio vaizdo turinio socialinėje medijoje greičio poreikį.
Didžiausioms pasaulio bendrovėms nebeužtenka sausumos efektyvesniam paslaugų teikimui klientams, tad galime tik paspėlioti, kur tokia evoliucija nuves – gal į kosmosą? Tai nėra visiškai neįtikėtina, nes apie internetą kiekvienam pasaulio gyventojui iš orbitos platybių jau yra mąstoma.