Kuo skiriasi viešas, privatus ir hibridinis debesis?
Viešas, privatus ir hibridinis – daugelis esame girdėję tokius debesų apibūdinimus, tačiau kuo jie konkrečiai vienas nuo kito skiriasi? Trumpai apžvelkime pagrindinius jų skirtumus.
Pradėkime nuo viešo debesies (angl. public cloud). Tai visiems interneto pagalba prieinamos debesų kompiuterijos paslaugos. Pavyzdžiui, privatiems vartotojams puikiai pažįstamos įvairios talpyklos, kaip OneDrive, Dropbox, biuro paketai Microsoft Office Online ar Google Drive su Docs, Sheets ir Slides programėlėmis. Šiuo atveju, kalbant apie privačius vartotojus, jie neturi galimybės tiesiogiai valdyti techninių resursų, negali pasirinkti, kur stovės jų tarnybinės stotys. Verslo klientai turi šiek tiek daugiau lankstumo – jie gali rinktis paslaugos tiekėją ir koreguoti debesies techninius resursus. Norint naudotis tokiomis paslaugomis be trikdžių, svarbu, kad paslaugos tiekėjas užtikrintų, jog tame pačiame debesyje esantys kaimynai netriukšmautų. Kas jie tokie ir kodėl triukšmauja – jau rašėme. Viešo debesies sprendimas tinka bendrovėms, kurios tiksliai nežino kiek IT resursų pilnai patenkins jų poreikius, nes visada yra galimybė greitai padidinti turimus resursus.
Privatus debesis (angl. private cloud) – lyg nuosavas namas, jei viešą debesį laikytume daugiabučiu. Jis gali būti įkurtas bendrovės viduje, naudojant jos vidinius IT resursus, arba nuomojamas iš išorės tiekėjo, pavyzdžiui, mūsų. Antrasis variantas yra pigesnis, nes nereikia rūpintis IT įranga bei nuolatine jos priežiūra. Pagrindinis skirtumas tarp privataus ir viešo debesies – pirmojo atveju serveryje bendrovė būna viena ir visi jo resursai atitenka jai. Taip pat šio tipo debesys siūlo griežtesnį saugumo lygį, todėl juos renkasi įmonės, turinčios nestandartinę, labai griežtą duomenų saugumo politiką. Privatus debesis yra itin saugus todėl, kad bendrovės jį gali pasiekti tik per savo tinklą ar VPN prieigą. Tiesa, didesnis lankstumas ir aukštesnis saugumo lygis privatų debesį padaro brangesniu nei viešą.
Hibridinis debesis (angl. hybrid cloud), kaip ir sako jo pavadinimas, – privataus ir viešo debesies derinys. Tokiu atveju kritines aplikacijas ar kitus svarbius resursus bendrovės laiko ir naudoja privačiame debesyje, o aplikacijas, kurių licencijos leidžia naudotis viešu debesiu, – viename ar keliuose viešuose debesyse. Galimas ir kitas scenarijus – viešą debesį pradėti naudoti tik tada, kai neužtenka vidinių, privataus debesies resursų. Toks modelis bendrovei leidžia išsirinkti efektyviausią sprendimą kiekvienai aplikacijai ir yra itin patrauklus, pavyzdžiui, el. komercija užsiimančiom įmonėm. Tiesa, tokiu atveju bendrovei tenka sekti ir prižiūrėti kelias, skirtingo saugumo lygį turinčias platformas bei užtikrinti, jog visos jos gali bendrauti viena su kita.