Kodėl duomenų centrų valdytojai mieliau lakstytų ant įkaitusių anglių?
Visi duomenų centrai pasaulyje skirstomi į keturias Tier kategorijas. Pirmoji – žemiausia, ketvirta – aukščiausia. Kategoriją lemia duomenų centro konstrukcija, techniniai sprendimai ir dar begalė kitų rodiklių. Iš pirmo žvilgsnio skirtumai tarp dalies jų gali pasirodyti minimalūs, tačiau iš tikrųjų yra milžiniški.
Pavyzdžiui, vienas pagrindinių duomenų centrų patikimumo rodiklių – nepertraukiamo veikimo laikas (angl. availability). Praktiškai visų duomenų centrų atstovai teigia, kad pas juos šis rodiklis viršija 99 % ir vieni nuo kitų skiriasi tik dešimtosiomis dalimis. Atrodo itin daug ir patikima? Tačiau per metus dešimtosios dalys virsta ne tik minutėmis, bet ir ištisomis valandomis:
- Tier 1 (99,671 %) reiškia, kad duomenų centras gali neveikti 1729,224 minučių per metus;
- Tier 2 (99,741 %) – 1361,304 minučių;
- Tier 3 (99,982 %) – 94,608 minučių;
- Tier 4 (99,995 %) – 26,28 minučių.
Nors tarp pirmo ir ketvirto lygio procentinis skirtumas tik 0,324, bet pirmojo lygio duomenų centras per metus gali neveikti beveik 30 valandų.
Praėjusiais metais apklausus JAV duomenų centrų valdytojus paaiškėjo, kad net 84 % jų mieliau bėgtų basomis per įkaitusias anglis nei ištvertų neplanuotą savo duomenų centro sutrikimą. Ir ne be reikalo. Tas pats tyrimas rodo, kad 71 % apklaustųjų verslo modelis tiesiogiai priklauso nuo duomenų centro veiklos, t. y. jam sustojus – sustoja ir verslas.
Minėtos apklauso rezultatai rodo, kad dažniausiai duomenų centras nustoja dirbti dėl sugedusios UPS baterijos, žmogiškos klaidos, programišių atakos, sugedusios IT įrangos, vandens užliejimo ar blogo oro padarinių.
Tiesa, kuo aukštesnė duomenų centro Tier kategorija, tuo geriau jis pasiruošęs atlaikyti minėtas problemas. Pavyzdžiui, prieš porą metų atidarytas trečią Tier kategoriją atitinkantis Baltnetos duomenų centras turi pakeliamas grindis, visa aušinimo, elektros energijos, ryšio tiekimo infrastruktūra yra dubliuojama – nustojus veikti vienam komponentui, automatiškai įsijungia antrasis.
Be to, tokie duomenų centrai statomi pastatas pastate principu. Tai reiškia, kad tarnybinių stočių ir kitos svarbiausios patalpos neturi išorinių sienų. Taip pat visas patalpas skiria specialios sienos, neleidžiančios ugniai plisti iš vienos pastato dalies į kitą, o visa teritorija gaisro atveju būtų gesinama specialiomis inertinėmis dujomis, kurios visiškai nekenkia IT įrangai.
Daugiau informacijos kuo skiriasi Tier lygiai rasite ČIA.