Kinams neužtenka superkompiuterių – metų pabaigoje sukurs galingiausią pasaulio kompiuterį
Technologijoms, kaip ir tobulumui, nėra ribų. Rinkdamiesi sau patinkantį kompiuterį, turbūt visada ieškote kuo galingesnio ir spartesnio. Tą patį daro ir įvairūs superkompiuterių centrai pasaulyje – ieško, kaip į kompiuterį sutalpinti daugiau galios. Šįkart – apie kinų kuriamą naująjį superkompiuterį, kuris nustelbs visus egzistuojančius.
2010 m. Kinijos nacionalinis superkompiuterių centras sukūrė tuo metu patį galingiausią kompiuterį Tianhe-1A. Nors galiausiai jis buvo pakeistas patobulintu Tianhe-2 ir nebėra galingiausias pasaulyje, jis išlieka vienu iš nedaugelio petascale kompiuterių. Ką tai reiškia? Ogi tai, kad kompiuteris geba atlikti milijoną milijardų arba tiesiog kvadrilijoną operacijų per sekundę.
Šiuo metu pats galingiausias kompiuteris pasaulyje taip pat buvo sukurtas kinų. Praėjusiais metais pasaulį išvydo Sunway Taihulight, kuris išstūmė iš pirmos pozicijos Tianhe-2. Jei norite palyginti savo asmeninio kompiuterio galingumą su Sunway Taihulight, turime jus nuliūdinti. Didelė dalis šiuolaikinių visiems prieinamų kompiuterių turi du, keturis ar aštuonis branduolius, kai Sunway Taihulight susideda iš 41 tūkst. lustų, kurių kiekvienas turi po 260 branduolių. Tai reiškia, kad šiuo metu greičiausias pasaulyje kompiuteris turi net 10,65 mln. branduolių. Trečioje vietoje esantis JAV pagamintas superkompiuteris Titan turi 560 tūkst. branduolių ir yra apie penkis kartus silpnesnis nei Sunway Taihulight.
Tačiau, net ir tokio atotrūkio nuo konkurentų Kinijai nepakanka. Tas pats Kinijos nacionalinis superkompiuterių centras tikisi metų pabaigoje pristatyti exascale superkompiuterio prototipą, bet šis visišku pajėgumu turėtų veikti tik 2020 metais. Ateities įrenginys galės atlikti milijardą milijardų skaičiavimų per sekundę ir bus net 200 kartų galingesnis nei Tianhe-1A.
Jokia valstybė pasaulyje iki šiol nėra sukūrusi tokio galingo kompiuterio, kuris, manoma, stipriai pakeis dabartinių superkompiuterių rinką. Tiesa, tiek Japonija, tiek JAV taip pat planuoja panašaus įrenginio kūrimą. JAV energetikos departamentas tikisi turėti jau veikiantį exascale kompiuterį 2023 metais.
Tokie galingi kompiuteriai naudojami įvairiais tikslais, daugiausia užduotims, kurios apima daug duomenų ir reikalauja spartaus jų apdorojimo – nuo klimato prognozavimo ir sudėtingų tyrimų iki naftos paieškos duomenų analizės ir didžiųjų duomenų (angl. Big Data) aplikacijų.
Įdomu tai, kad dar iki 2001 m. tarp 500 galingiausių kompiuterių nebuvo nei vieno pagaminto Kinijoje. Praėjusių metų duomenimis, Kinija turi daugiausia superkompiuterių iš visų pasaulio valstybių. Iš 500 galingiausių įrenginių net 167 priklauso Kinijai, o 165 – JAV. Tiesa, tarp dešimties galingiausiųjų penki kompiuteriai priklauso būtent pastarajai šaliai, o dvi pirmosios vietos kinams.
Kitaip tariant, su kinais geriau nejuokauti. Dar 2015 m. JAV blokavo Intel lustų eksportą į Kiniją, nes baiminosi, kad jie bus naudojami superkompiuterio gamybai ir branduoliniams tyrimams. Kinams toks žingsnis nepatiko, bet jie nepasimetė ir, naudodami savo procesorius, sukūrė dar greitesnį superkompiuterį Sunway Taihulight.