Kas yra „Wi-Fi 6“ kartos ryšys ir kokias galimybes jis atveria
Belaidžio ryšio standartas, vadinamas anglišku trumpiniu „Wi-Fi“, pirmą kartą vartotojams buvo pristatytas 1997-aisiais. Šiandien be jo neįsivaizduojami praktiškai jokie mobilieji skaitmeniniai prietaisai, kuriuos naudojame ir savo kasdieniame gyvenime, ir darbinėje aplinkoje.
Per pastaruosius du dešimtmečius šio ryšio galimybės gerokai patobulėjo, o daugelis naujesnių skaitmeninių įrenginių palaiko jau šeštajai jo kartai priskiriamus komunikacijos standartus, vadinamus „Wi-Fi 6“. Kokių pranašumų įmonėje ar biure gali suteikti naujausia belaidžio ryšio karta?
Kelis kartus didesnė sparta
Šiandien tarp vartotojų labiausiai paplitę įrenginiai, palaikantys „Wi-Fi 5“ kartos standartą, pristatytą dar 2014 m. Senesnės gamybos įrenginiai, kurie per pastarąjį dešimtmetį nebuvo atnaujinti, gali būti pritaikyti veikti atsižvelgiant į dar senesnius belaidžio ryšio parametrus. Tokių įrenginių naudojimas neleidžia išnaudoti visų šiuolaikinių belaidžio ryšio galimybių ar gali papildomai apkrauti belaidį tinklą.
Kita vertus, vartotojų namuose ar kai kurių įmonių tinkle galima rasti ilgą laiką neatnaujintų prieigos taškų, veikiančių pagal senesnes belaidžio ryšio specifikacijas. Tokie įrenginiai taip pat gerokai sulėtina viso belaidžio tinklo spartą ir patikimumą, nes jie nėra pajėgūs tinkamai „aptarnauti“ šiuolaikinių belaidžių įrenginių.
Prieš trejus metus debiutavęs „Wi-Fi 6“ tarptautinės organizacijos IEEE (angl. Institute of Electrical and Electronics Engineers) techninėje specifikacijoje žymimas „802.11ax“ santrumpa. Šiuo metu tai pažangiausias „Wi-Fi“ ryšio standartas, pranokstantis ankstesnės kartos standartus pirmiausia pagal savo spartą. Pavyzdžiui, „Wi-Fi 6“ kartos belaidžio ryšio sparta gali siekti net iki 9,6 Gb/s. Tai apie 2 kartus didesnė sparta, palyginti su „Wi-Fi 5“, ir net iki 15 kartų didesnė sparta, palyginti su „Wi-Fi 4“ kartos ryšiu.
Išvengiama įrenginių „peštynių“
Šiandien naudojamų belaidžių įrenginių skaičius yra smarkiai išaugęs, palyginti su situacija prieš dešimtmetį. Prie belaidžio įmonės tinklo gali būti prisijungę nešiojami kompiuteriai, išmanieji telefonai, planšetės ar įvairūs daiktų interneto įrenginiai.
„Wi-Fi 6“ standartą palaikantis prieigos taškas esant tokiems patiems fiziniams ištekliams vienu metu gali „bendrauti“ su daugiau belaidžių įrenginių padalindamas ryšio kanalą į antrinius kanalus, o įrenginius sugrupuodamas.
Tiesa, tokiu atveju reikia, kad ir patys įrenginiai palaikytų „Wi-Fi 6“ standartą. Taip išsaugoma tinklo greitaveika ir patikimumas, išvengiama įrenginių „peštynių“ dėl ryšio kanalo“, – teigia „Baltnetos“ produktų vadovas Romanas Juška.
„Wi-Fi 6“ kartos ryšio standartas yra paremtas OFDMA (angl. Ortogonal Frequency Domain Multiple Access) protokolu, kuris leidžia resursus paskirstyti proporcingai kanalo apkrovai. Tokiu atveju sumažinama ryšio kokybės priklausomybė nuo to, kiek įrenginių tuo pačiu metu yra prisijungusių prie konkretaus prieigos taško.
Patikimesnis duomenų šifravimas
Pasak „Baltnetos“ atstovo, dar vienas „Wi-Fi 6“ pranašumas – atnaujintas saugumo protokolas WPA3. Jis veikia pagal naują kliento identifikavimo algoritmą SAE (angl. Simultaneous Authentication of Equals). Kibernetinės atakos dažniausiai vykdomos naudojant kenkėjiškus „Wi-Fi“ prieigos taškus (angl. Rogue Access Point), kurie transliuoja tą patį paslaugų rinkinio identifikatorių (angl. Service Set Identifier). SAE apsunkina nusikaltėlių galimybes taip „pagauti“ žmones. Net tuo atveju, kai tai pavyksta padaryti, perimtą informaciją sudėtingiau iššifruoti ir ja pasinaudoti.
Kitas „Wi-Fi 6“ kartos patobulinimas TWT (angl. Target Wake Time) leidžia prieigos taškui automatiškai parinkti konkrečius laiko intervalus, kada bus užmezgamas ryšys su belaidžiais įrenginiais. Taip papildomai neapkraunama ryšio juosta ir taupoma belaidžių įrenginių baterija, kas gali gerokai prailginti jų veikimo trukmę. Ši ypatybė gali būti itin aktuali interneto įrenginiams, kurių baterijos keičiamos santykinai retai.
Kaip pasinaudoti „Wi-Fi 6“ galimybėmis?
Nors „Wi-Fi 6“ kartos ryšys jau naudojamas kelerius metus, jo galimybes atradusios toli gražu ne visos įmonės. Taip yra ir dėl dažnai pasitaikančios pasenusios tinklo infrastruktūros, ir dėl naujausio belaidžio ryšio standarto nepalaikančių įrenginių.
Siekiant didesnio ryšio stabilumo ir geresnių parametrų, įmonėms dažniausiai rekomenduojama didesnį dėmesį skirti tinklo atnaujinimui. Vis dėlto jei reikia atnaujinti ir tinklą, ir įrenginius, kai kuriais atvejais tai gali pasirodyti kaip per didelė investicija. „Baltneta“ šiuo atveju pasirengusi pasiūlyti sprendimą.
„Jei ne visi įrenginiai palaiko „Wi-Fi 6“ standartą, įmonei nereikėtų skubėti jų visų atnaujinti. Pirmiausia rekomenduojama pasikonsultuoti su „Baltnetos“ specialistų komanda, kurie padės nuspręsti, kada ir kiek investuoti į „Wi-Fi 6“ technologijas bei kaip gauti optimalų santykį tarp naudos ir sąnaudų. Be to, „Baltneta“ gali pasiūlyti sprendimą, pritaikytą konkretiems įmonės poreikiams, pavyzdžiui, išsinuomoti tuo metu reikalingą belaidžio tinklo prieigos įrangą, taip sumažinant pradinių investicijų poreikį“, – pasakoja R. Juška.
Specialistų pagalbos svarba
Galiausiai, tai, kad įmonės tinklas ar visi įrenginiai palaiko naujausios kartos ryšio standartus, ne visada reiškia pagerėjusius verslo procesus.
„Įdiegtos naujausios belaidžio ryšio technologijos nebūtinai pagreitins darbo procesus ar leis išnaudoti visas tokio tinklo galimybes. Neturint kompetencijų tinkamai valdyti ir prižiūrėti tinklą, „Wi-Fi 6“ neišgelbės nuo nenumatytų rūpesčių ar neteisingai nustatytų parametrų“, – sako R. Juška.
Patobulintas „Wi-Fi 6“ standartas išsiskiria spartesniu ryšiu ir galimybe daugybei įrenginių prisijungti prie vieno prieigos taško nepaveikiant interneto greičio. Taip pat šiandien kaip niekada aktualų duomenų saugumo klausimą padeda spręsti atnaujintas klientų identifikavimo algoritmas – tai padeda sumažinti kibernetinių atakų riziką. Bet norint išnaudoti visas naujos kartos belaidžio ryšio galimybes reikėtų pasirūpinti jį palaikančiais įrenginiais ir turėti reikiamų tinklo valdymo žinių.
Patyrusi „Baltnetos“ tinklo inžinierių komanda gali padėti verslui įgyvendinti efektyvius ir operatyvius tinklo sprendimus, o vadovaudamiesi sukauptomis žiniomis pasiūlyti gerąsias praktikas bei tinklo valdymo kompetencijas, atsižvelgiant į konkretaus kliento poreikius.