Kai greitis svarbus ne tik trasoje, bet ir už jos ribų
Nereikia būti dideliu ekspertu konstatuojant faktą, kad greitis Formulės 1 automobilių lenktynėse yra vienas iš svarbiausių faktorių finišo liniją kertant pirmam. Tačiau ne tik lenktyniniai bolidai turi būti greiti, bet ir duomenys, kurie iš šimtų ant bolidų esančių sensorių siunčiami į kiekvienos komandos būstinę, o iš jos – atgal į trasą.
Formulės 1 duomenų centras yra niekuo neišsiskiriantis, pilkas iš plieno ir plastiko suręstas mobilus pastatas šalia trasos, kuriame trims dienoms įsikuria apie 200 žmonių. Šį statinį pastatyti nuo nulio prireikia poros dienų, bet tik 3 valandų išmontuoti. Tuomet jis pakraunamas į 15 sunkvežimių ir gabenamas į kitą trasą Europoje. Jei trasa yra JAV, visa įranga skraidinama. Apytikslis duomenų centro svoris siekia net 130 tonų.
Įdomu, kokiu tikslu automobilių lenktynėms reikia nešiojamojo 130 tonų duomenų centro? Priežastis paprasta – Formulės 1 lenktynės yra laikomos vienu labiausiai duomenimis grįstu sportu. Kiekviename automobilyje yra įrengta apie 150 daviklių, generuojančių apie 2000 duomenų vienetų per minutę, kuriuos analizuoja mobiliajame duomenų centre esantys inžinieriai. Beje, įdomu tai, kad jau ilgą laiką Formulės 1 federacija riboja duomenų centre dirbančių inžinierių skaičių, siekdama, kad nei viena komanda neturėtų duomenų analitikos pranašumo. Be abejo, tai galioja tik lenktynėse esantiems specialistams, savo namų būstinėje jų lieka kur kas daugiau.
Tiek daug sensorių bolide reiškia ir didelius duomenų kiekius. Telekomunikacijų bendrovės BT prezidentas, atsakingas už veiklą Šiaurės Amerikoje ir Lotynų Amerikoje, Bas Burger sako, kad tipinių lenktynių dieną jų partnerės Formulės 1 komandos Williams Martini Racing specialistai apdoroja apie 80 GB duomenų. Daugiausia tai skaičiai, video turinys ir įrašyti pokalbiai tarp komandos ir vairuotojo. Didžiausia dalis šių duomenų yra analizuojama lenktynių metu, mažuma – saugoma ir nagrinėjama vėliau.
Duomenys, analizuojami realiu laiku, turi būti patikimi ir beveik be žmogaus akiai pastebimo uždelsimo laiko – dėl šios priežasties mobiliame duomenų centre informacija perduodama iki 1 Gbps greičiu. Taip inžinieriai duomenų centre gali lenktynių metu patarti vairuotojams, kaip vairuoti prasidėjus lietui ar kada palankiausia lenkti priekyje esantį varžovą.
Visų šių technologijų, duomenų centro ir analitikos rezultatas yra pranašumas trasoje. Nors didelė pergalės dalis yra paties bolido konstrukcijoje ir vairuotojo įgūdžiuose, nemažai prie pergalės prisideda ir duomenyse paskendę komandos inžinieriai – šie specialistai gali patarti, kada vairuotojui posūkyje labiau laikytis dešinės pusės ir taip sutaupyti vieną dešimtąją sekundės, kuri tokio tipo lenktynėse gali lemti skirtumą tarp pergalės ir pralaimėjimo.