Interneto greitis, kurio pakaks visiems
Turbūt dažnas iš mūsų kalbėdamas apie internetą, pirmiausia užsimena apie jo greitį. Praėjo laikai, kai prie žiniatinklio jungėmės naudodami telefono liniją ir dabartinis šviesolaidis dažniausiai tenkina daugumos poreikius, bet ar taip bus ateityje? Suomijos telekomunikacijų bendrovė Nokia į šį klausimą neatsakinėja, o siūlo internetą, kurio greitis tiesiog gniaužia kvapą.
Vidutiniškai per minutę internete įvyksta 700 tūkst. prisijungimų prie socialinio tinklo Facebook, 2,4 mln. Google paieškų, išsiunčiama 150 mln. elektroninių laiškų ir užfiksuojama 2,78 mln. Youtube video peržiūrų. Ir nors tokiai veiklai dabartinės spartos visiškai užtenka, Nokia Bell Labs specialistai nenustoja stebinti ir sugebėjo pasiekti 1 terabito per sekundę greitį. Palyginimui, Google bevielio interneto Google Fiber paslauga siūlo 1 gigabito per sekundę greitį – tūkstantį kartų lėtesnį rodiklį.
Nokia Bell Labs interneto greitis yra toks didelis, kad vartotojams tokia sparta leistų atsisiųsti visą serialo Game of Thrones repertuarą HD kokybe per vieną sekundę, nors jį ir sudaro 73 serijos po vieną valandą.
Tokį greitį bendrovei pasiekti padėjo inovacijų centras Deutsche Telekom T-Labs ir Miuncheno technikos universitetas. Didžiausią įtaką šiai naujovei turi PCS technologija. Vietoj to, kad interneto signalas keliautų tuo pačiu dažniu kaip yra įprasta, PCS naudoja interneto signalo susijungimo taškus mažesne amplitude, bet dažniau. Tokiu būdu, skirtingai nuo didesnės amplitudės signalui perduoti, ryšys yra labiau atsparus trikdžiams ir kitiems sutrikimams bei gali išvystyti didelį greitį.
Būtina paminėti, kad šie testai buvo atlikti jau ne laboratorijose, o už jų ribų – realiose situacijose. 1 terabito per sekundę greitis buvo pasiektas siunčiant duomenis iš Štutgarto į Darmštato miestą Vokietijoje. Tokį pat greitį pavyko išvystyti ir failams keliaujant tarp Štutgarto bei Niurnbergo.
Nors dabar tokie greičiai atrodo nebūtini, tokia nuomonė vyrauja nuolat prieš kiekvieną interneto spartos revoliuciją. Galima tik nuspėti, kad tokio greičio prireiks aukštos kokybės transliacijoms internetu Netflix ar kitoje platformoje. Taip pat 1 terabito per sekundę greitis itin padėtų sparčiai populiarėjantiems savarankiškai važiuojantiems automobiliams. Tai leistų jiems efektyviau komunikuoti tarpusavyje ir taip išvengti avarinių situacijų.
Tiesa, šios technologijos dar teks palaukti. Spėjama, kad tokie greičiai bus pasiekiami vartotojams apie 2020 m. – kartu su 5G ryšio revoliucija. Beveik neabejojama, kad iki to laiko žmonės tikrai prigalvos daugiau veiklų, kurių varomoji jėga ir bus 1 terabito per sekundę internetas.