Įdomieji duomenų centrai: žalioji buvusi NATO bazė
Verne Global savo išvaizda primena eilinį duomenų centrą, tačiau vis tik yra įdomus. Jis ne tik įsikūręs buvusioje NATO bazėje Keblavike (Islandijoje), bet ir yra 100 % žalias, t. y. visa jam reikalinga energija yra gaunama iš atsinaujinančių energijos šaltinių, kurių Islandijoje tikrai netrūksta.
Šis duomenų centras kurtas bandant pažaboti vis didesnį galvos skausmą keliančią problemą – duomenų centrai naudoja vis daugiau elektros energijos, o norint užtikrinti jos tiekimą labiau teršiama gamta. Skaičiuojama, kad dabar pasaulyje veikia 3 mln. duomenų centrų, kurie sunaudoja 2 % visos pasaulio elektros energijos.
Verne Global teigia, kad kiekvienais metais, dėl augančių elektros energijos kainų, duomenų centrų kaštai vidutiniškai didėja 15 %. Jų skaičiavimais, dešimtmečiui 1 MW duomenų centro apkrovimas Londone kainuos 23 mln. JAV dolerių (59,14 mln. litų), 12,5 mln. JAV dolerių Čikagoje (32,14 mln. litų) ir tik 3,5 mln. JAV dolerių (9 mln. litų) Keblavike. Ir visa tai tik dėl atsinaujinančių energijos šaltinių, kurie islandams leidžia gana tiksliai prognozuoti elektros energijos kainą 20 metų laikotarpiui.
Verne Global visą reikalingą elektros energiją gauna iš geoterminių jėgainių bei hidroelektrinių. Aušinimui taip pat pasitelkiamos palankios Islandijos oro sąlygos – Keblavike vidutinė metinė temperatūra siekia apie 5 laipsnius šilumos pagal Celsijų, tad natūraliai vėsus lauko oras naudojamas 365 dienas per metus. Jei reikia didesnių aušinimo pajėgumų, tarnybinės stotys vėsinamos natūraliai atšaldytu Islandijos vandeniu. Visa tai islandams leido sumažinti aušinimo kaštus net 80 %. Tai įvertino ir BMW, kuris čia perkėlė dalį savo tarnybinių stočių, naudojamų atlikti sudėtingus skaičiavimus, kaip aerodinaminių modelių sudarymas, eismo įvykių simuliacijos ir pan. Automobilių gamintojas taip planuoja sumažinti savo anglies dvideginio emisijas net 3,5 tūkst. kubinių tonų per metus.
Kaip jau minėjome, Verne Global įsikūręs buvusioje karinėje NATO bazėje. Panašu, kad vietos istorija įpareigojo duomenų centro savininkus rimtai galvoti apie saugumą. Bandant patekti į teritoriją lankytojus pasitinka kelios saugumo zonos, o žengiant į patį duomenų centrą kiekvienas atsiduria savotiškuose spąstuose – vestibiulyje su dvejomis durimis. Antrosios (vedančios giliau į pastatą) atsidaro tik tada, kai pirmosios yra uždarytos ir užrakintos.
Pats duomenų centras statytas pasitelkiant modulinę konstrukciją, kuri leidžia lengvą plėtrą. Verne Global turi Tier 3 kategoriją, o klientai gali rinktis įvairių konfigūracijų serverių spintas. Pavyzdžiui, trokštantys dar didesnio saugumo gali nuomotis specialius narvus, į kuriuos patenkama tik su specialiomis apsaugos kortelėmis.
Susipažinkite, kaip Verne Global sprendė duomenų centro efektyvumo problemą čia.