Dirbtinis intelektas ir RPA – verslo kasdienybę užkariavusios technologijos. Kuo panašios ir kuo skiriasi?
Pristatome naujieną – RPA'aaS paslaugą. Tai ne tik efektyvumo didinimas, bet ir Jūsų verslo išskirtinumas rinkoje.
Donata Marcevičiūtė, BALTNETA produktų vadovė.
Mus supančią technologijų aplinką tikrai galima vadinti greičiausiai besivystančia ir sparčiausiai besikeičiančia per daugelį metų, o tokius terminus kaip dirbtinis intelektas (AI) ar procesų automatizavimas (RPA) jau kuris laikas laikome pažįstamais ir pritaikomais kasdieniniuose verslo procesuose bei pažangių įmonių veikloje.
„Žvelgiant iš techninės pusės, dirbtinis intelektas (AI) ir RPA yra dvi skirtingos technologijos“, – pasakojo Donata Marcevičiūtė, Baltnetos produktų vadovė. Anot jos, dirbtinis intelektas – tai platesnio spektro technologija, kuri kompiuterinėms sistemoms suteikia gebėjimą „mąstyti“, kurti, spręsti problemas ir netgi priimti sprendimus. Tuo tarpu RPA – tai technologija, kuri skirta automatizuoti pasikartojančias užduotis ar procesus pagal labai aiškiai aprašytas taisykles.
Nepaisant minėtų skirtumų, šios abi technologijos turi ir panašumų. Visų pirma, tiek dirbtinio intelekto, tiek RPA tikslas yra didinti efektyvumą, greitinti verslo procesus, kurti inovacijas bei suteikti konkurencinį pranašumą. Taip pat tiek RPA, tiek dirbtinio intelekto sistemoms įgyvendinti yra reikalinga panaši techninė infrastruktūra, t.y. serveriai, duomenų bazės, tinklas ir t.t. Tai gali tapti vienu iš pagrindinių iššūkių integruojant šias technologijas įmonės veiklose.
Dėmesys pasiruošimui – sėkmės garantas
„Norėdamos įsidiegti dirbtinio intelekto ar RPA sistemas, įmonės turi skirti didelį dėmesį pasiruošimo etapui, t.y. numatyti verslo poreikį ir tikslą, dėl kurių šios technologijos bus diegiamos, įvertinti turimus duomenis ir jų kokybę, paruošti duomenų šaltinius, atsižvelgti į teisines ir reguliacines nuostatas, įtraukti darbuotojus bei juos apmokyti“, – sako Donata Marcevičiūtė, Baltnetos produktų vadovė.
Tolimesnis etapas įgyvendinant šias technologijas – tai techninis diegimas, kurio metu reikia pasirinkti tinkamą infrastruktūrą, užtikrinti jos priežiūrą, pritaikyti reikiamus tinklo ir saugumo sprendimus ir t.t.
„Tam, kad dirbtinio intelekto ar RPA sprendimų įgyvendinimas taptų kiek įmanoma sklandesnis, antrąjį etapą gali pilnai padengti Baltneta, pasitelkdama aukščiausio patikimumo duomenų centro infrastruktūrą, kuri padeda užtikrinti, kad šios sistemos veiktų be trikdžių“, – pasakojo D. Marcevičiūtė.
Svarbu suprasti, kad tokio pobūdžio sistemos dažnu atveju disponuoja dideliu duomenų kiekiu, kuriems saugoti ir talpinti yra reikalingi pažengę duomenų saugojimo sprendimai, o būtent šioje srityje Baltneta yra sukaupusi ilgametę patirtį.
Diegiant dirbtinio intelekto bei RPA sistemas didelis dėmesys turi būti skirtas ir duomenų saugumui, kuriuos minėtos sistemos naudos. Galiausiai ne ką mažiau svarbu yra atsižvelgti į tinklo topologiją, numatyti atvejus kaip ir kas šias sistemas gali pasiekti bei žinoma užtikrinti viso infrastruktūrinio sprendimo nepertraukiamą veikimą atliekant visus profilaktinius infrastruktūros priežiūros darbus.
Poreikis rinkoje auga
„Bendradarbiaudami su klientais ir partneriais mes galime matyti, kad dalis įmonių ir Lietuvos rinkoje jau taiko tiek dirbtinio intelekto (AI), tiek RPA technologijas. Vienas iš populiariausių dirbtinio intelekto pritaikymo pavyzdžių – tai pokalbių robotai (angl. „chatbot“) klientų aptarnavimo srityje, kurie matys patys mokosi ir palaipsniui tampa vis „protingesni“ arba nesenai išpopuliarėjas „ChatGPT“, kurio pritaikomumas yra labai platus ir jis puikiai veikia kaip pagalba įvairių profilių specialistams“, – pasakojo Donata Marcevičiūtė, Baltnetos produktų vadovė.
Anot jos, RPA taip pat neatsilieka, o gal net pralenkia dirbtinio intelekto technologiją savo pritaikomumu būtent Lietuvos rinkoje. RPA daugeliui siejasi su žmogiškųjų resursų taupymu, tačiau lygiai taip pat jis gali didinti įmonės veiklos efektyvumą automatizuojant pasikartojančias užduotis. Taip pat svarbu paminėti, kad RPA gali prisidėti prie klientų aptarnavimo kokybės gerinimo, pavyzdžiui, greičiau ir tiksliau atsakant į klientų užklausas. Galiausiai ji padeda sukurti inovatyvias darbo vietas, kuriose pasikartojančios užduotys užima labai mažą laiko dalį arba pasitelkus RPA technologiją, jų visai nebelieka.
Naujas sprendimas vartotojui
Šias metais Baltneta, būdama duomenų centrų rinkos lydere, kartu su ilgametę patirtį procesų robotizavimo srityje turinčiais partneriais, suvienijo jėgas ir gali pasiūlyti klientams aukštos kokybės RPA‘aaS paslaugas, didinančias klientų verslo procesų efektyvumą ir išskirtinumą rinkoje. Baltneta kartu su partneriais siūlo universalų sprendimą, apimantį tiek pasiruošimo, tiek techninio įgyvendinimo etapus.
Nauja paslauga RPA‘aaS apima tiek galimų robotizuoti procesų analizę, finansinės grąžos skaičiavimus, robotizuoto sprendimo programavimą, roboto diegimą ir, žinoma, RPA‘aaS sprendimui skirtą infrastruktūrą bei infrastruktūros priežiūrą.
„Toks visapusiškas sprendimas iš vienų rankų yra pirmasis Lietuvos rinkoje, kai galutinis klientas gali sėkmingai įgyvendinti visus RPA technologijai reikalingus etapus bendradarbiaujant su vienu partneriu“, – akcentavo Donata Marcevičiūtė, Baltnetos produktų vadovė.
Kokiems procesams taikoma
Vienas iš dažniausiai pasitaikančių klausimų bendraujant su klientais apie RPA‘aaS paslaugą yra neapibrėžtumas, kokiems procesams yra verta taikyti šią technologiją.
„Prieš diegiant RPA technologiją reikią išsiaiškinti, ar procesas, kurį planuojame automatizuoti yra nusistovėjęs ir jo artimoje ateityje neplanuojama keisti. Palankiausi procesai RPA technologijos pritaikymui, žinoma, yra tie, kurie iki šiol buvo atliekami rankiniu būdu ir yra pasikartojantys pakankamai dažnai, o ne tie, kuriuos atliekame retai – vieną kartą per mėnesį, ar keletą kartų per metus“, – sako D.Marcevičiūtė.
Galiausiai, prieš galvojant apie procesų automatizaciją, reikia įsivertinti ar procesai, kuriuos planuojame automatizuoti yra pagrįsti aiškiomis taisyklėmis, kurias galima dokumentuoti ir aprašyti, t.y. ar procesas nėra kiekvieną kartą atliekamas visiškai skirtingai. Vieni iš labiausiai tinkamų automatizacijai procesų yra tie, kurie naudoja standartinius įvesties tipus tokius, kaip Excel, Powerpoint, Pdf ir pan.
Rinkos prognozė ir efektyvumas
Atsižvelgiant į pasaulinę statistiką, RPA technologijų rinka yra sparčiai auganti ir turinti netgi labai optimistines prognozes ateičiai: 2023 m. siekė 5,7 milijardai USD, o 2032 m. prognozuojama, kad pasieks 42,3 milijardus USD.
„Everest Group“ atlikto tyrimo duomenys rodo, kad daugiau nei 90% įmonių, kurios yra įsidiegę RPA sprendimus, pripažįsta jog jų veiklos efektyvumas išaugo ir net 45% jų taip pat teigia, kad patiria didelį arba labai didelį pelno padidėjimą.
Norėdami išsamesnės konsultacijos apie RPA'aaS paslaugas, susisiekite su „Baltneta“ telefonu 8 700 80088 arba užpildykite čia esančią formą.